Středa, 22 března, 2023
podnikatel
Domů Aktuality Vždy, když se v ekonomice děje něco mimořádného, může za to v...

více v článku...

Vždy, když se v ekonomice děje něco mimořádného, může za to v širokém slova smyslu stát

Dle slov Martina Slaného, který je hlavním ekonomem Rusňákovy skupiny DRFG, jež se dlouhodobě zabývá investičními fondy a dluhopisy, je tomu tak, že vždy, když se v ekonomice děje něco mimořádného, může za to v širokém slova smyslu stát. Jak?

více v článku...

Stav české ekonomiky dle hlavního ekonoma Rusňákovy skupiny DRFG

Česká ekonomika je aktuálně ve stavu mnoha nerovnováh. 

Máme prohlubující se dvojí deficit:

  • veřejných financí,
  • běžného účtu platební bilance.

Na trhu práce mzdy zcela utekly produktivitě, ceny nemovitostí příjmům, máme značnou nerovnováhu mezi agregátní poptávkou, nabídkou a tak dále. Projevem této makroekonomické nerovnováhy je především vysoká inflace. Aktuální situa­ce je vážná zejména proto, že každá tato nerovnováha má alespoň částečně specifickou příčinu a jiný časový původ. Nyní se to ale slilo do jednoho momentu.

  Korálová barva roku je "in"
  Před šedesáti lety vizionáři automobilového průmyslu slibovali extravagantní budoucnost. Ta se však zpravidla nekonala.

Kdo může za nerovnováhu v ekonomice?

„Vždy, když se v ekonomice děje něco mimořádného, může za to v širokém slova smyslu stát. Byť spouštěčem bývá něco trochu jiného, primárním jsou vždy vedlejší, zpožděné efekty toho, že stát chtěl v ekonomice s něčím „pomáhat“. Následná reakce pak pravé příčiny nerovnováh často nespráv­ně vyhodnocuje a reaguje na ně špatnými politikami,“ říká Martin Slaný z Rusňákovy skupiny DRFG. 

Může se situace nějak změnit?

Může. A poměrně rychle. 

„Ekonomika není nikterak statická a pro finanční trhy to platí dvojnásob. Lehkost bytí vysokých deficitů dříve nebo později zvyšuje rizikovost, natož pak v tu chvíli, když si na trh jdou v podstatě půjčit všechny státy, a to se projeví ve výnosech,“ dodává hlavní ekonom Rusňákovy DRFG.

  Citroën pokořil rekord!

Už v současnosti rychle rostou. Na začátku roku 2021 byl výnos pětiletého dluho­pisu pod 1 %, nyní 5 %. V Maďarsku skoro 9 %. Období, kdy sazby byly nulové, jsou dávno pryč a i jejich růst může situaci rychle změnit.

  Energetická krize si žádá první oběti, a to na poli průmyslu

Autor: Michal Pecka

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular