Chameleoni patří k nejatraktivnějším terarijním zvířatům, které můžeme chovat v pohodlí domova. Jejich chov totiž není složitý, stačí si postavit terárium z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby a vybudovat mu zde zázemí, které se nápadně podobá tomu, na jaké je sám zvyklý. I když však mluvíme o nenáročném domácím mazlíčkovi, je klíčové vědět jednu věc – nedožívají se vysokého věku. Někdy dokonce umírají předčasně, a to na stres.
více v článku...
I pro začátečníci
Říkali jste si někdy, jak krásní jsou chameleoni a jak dobré by bylo, kdybyste jednoho takového mohli mít doma? Jak byste se s ním chlubili ostatním? Dobrou zprávou je, že takového chameleona (například chameleona jemenského) můžete mít ve svém teráriu. Na druhou stranu tou špatnou zprávou je, že vám může předčasně umřít. A to právě v okamžiku, kdy se s ním budete chlubit kamarádům. Chameleoni totiž velmi špatně snáší stres.
V každém případě pokud budete akceptovat právě tuto „negativní” stránku chameleona, bude skvělým společníkem i začátečníkům.
Z daleké Afriky
Jako každý chovatel, ať už jste začínajícím nebo pokročilým, byste si měli o chovaném zvířeti něco zjistit. A to, že mu nedělá dobře stres není to jediné, co byste o plazovi měli vědět. Důležité je také vědět to, že je jeho domovinou Afrika. Najdete ho však ve volné přírodě také na Arabském poloostrově, v Indii nebo na Cejlonu.
Jeho velikost se pohybuje okolo několika centimetrů, maximálně dorůstá do tří čtvrtin jednoho metru. Má dlouhý jazyk, který umí vymrštit rychlostí blesku a tím tak zaháčkovat vyhlédnutou kořist. Obvykle touto kořistí bývá hmyz, pavouci nebo i menší obratlovci, na které si trumfne hlavně v divoké přírodě.
Co patří mezi největší zvláštnosti chameleonů je především schopnost měnit svou barvu. Jiná zvířata se tímto stylem maskovat nedokážou, ovšem chameleon ano.