Úterý, 10 září, 2024
podnikatel
DomůTech9 tipů na zabezpečení firemní Wi-Fi sítě 

9 tipů na zabezpečení firemní Wi-Fi sítě 

Doby, kdy bylo ve firmě vše připojené k internetu promocí kabelu, jsou pryč. Život bez Wi-Fi si ve firemním prostředí dnes už dokážeme jen těžko představit. Je na ni napojených nespočet zařízení od počítačů po nejrůznější přístroje, jako jsou tiskárny nebo třeba bezpečnostní kamery. O to důležitější je ale zabezpečení Wi-Fi sítě. Sepsali jsme pro vás 9 tipů, které vám s ním pomůžou. 

Proč je zabezpečení Wi-Fi důležité? 

Únik citlivých údajů a důležitých dat je pro firmy noční můrou. Zabezpečení Wi-Fi sítě je jedním ze zásadních kroků ve firemní kybernetické bezpečnosti. Zabrání tomu, aby se na Wi-Fi připojovali neoprávnění uživatelé, aby síť nebyla snadno napadnutelná viry, malwarem či jinými hackerskými útoky. 

Modem nebo router? 

Když se bavíme o zabezpečení Wi-Fi, mluvíme o směrovači Wi-Fi, tedy routeru. Krátce si představme, v čem je rozdíl: 

Modem umožňuje počítači připojit se k internetu prostřednictvím poskytovatele internetového připojení. Většinou se jedná o kabelový modem (pro kabelový internet) nebo DSL modem (pro DSL připojení, tedy přes klasickou telefonní linku). Samotný modem ale typicky poskytuje připojení pouze pro jedno zařízení (pokud v sobě přímo neobsahuje router). 

Oproti tomu bezdrátový router (směrovač Wi-Fi) umožňuje připojení více zařízení k jedné internetové přípojce. Router vytváří vnitřní síť (LAN), která tato jednotlivá zařízení propojuje. Router je to, co vám umožňuje vytvořit bezdrátovou síť Wi-Fi

1. Fyzické zabezpečení routeru 

  Huawei P50 Pocket: inovace na dosah pro každého

Než se budeme bavit o softwarovém zabezpečení, je důležité si uvědomit i zcela základní bezpečnostní pravidlo, které spočívá v uložení routeru do bezpečného monitorovaného místa. Ujistěte se, že je router v zamčené místnosti (nebo skříni), přístup k němu mají jen oprávnění zaměstnanci a pokud chcete být opravdu pečliví, monitorujte místnost kamerovým systémem, abyste měli přehled, kdo k routeru přistupuje. 

Abyste zabránili výpadkům Wi-Fi sítě a problémům s připojením k Wi-Fi, router umístěte tak, aby pokryl signálem celý prostor kanceláře a nezapomeňte jej dovybavit záložním zdrojem UPS. Wi-Fi router má omezený dosah, k „prodloužení“ Wi-Fi signálu tedy budete muset eventuálně použít opakovače.  

2. Používejte silné heslo 

Zabezpečení pomocí hesla je samozřejmost. Přesto ale mnoho firem používá hesla nedostatečně silná, nebo je má dokonce napsaná na veřejně přístupných místech. To rozhodně nedělejte. Ujistěte se, že používáte heslo, které má alespoň 16 znaků a kombinuje malá a velká písmena, číslice i speciální znaky. Logování do sítě bude sice náročnější, ale bezpečnost je na prvním místě. 

Pokud je to možné, měli byste heslo měnit pokaždé, když od vás odejde některý zaměstnanec. Ale pokud jste velká firma s vysokou fluktuací, asi se vám to nepodaří. 

3. Změňte SSID 

Nenechte, aby o vás název Wi-Fi sítě neboli SSID (Service Set Identifier), prozrazoval nechtěné informace. Defaultně má v sobě totiž název často napsanou značku nebo přímo typ routeru, který používáte. To může útočníkům výrazně usnadnit práci. Proto síť vždy přejmenujte

  Lenin věčně živý: Proč vypadá lépe než v den smrti?

4. Omezte přístup jen autorizovaným uživatelům 

Nastavte přístupová práva tak, aby měli k vaší firemní Wi-Fi síti přístup pouze zaměstnanci. Přístup můžete omezit třeba na základě konkrétních zařízení a jejich příslušných MAC adres. 

5. Pravidelně aktualizuje 

Stejně jako u operačního systému nebo jiných programů, které využíváte, i u router firewallu jsou aktualizace velmi důležité, protože napravují zranitelnosti, které by se v nich mohly objevit. Aktualizujte nejen router firewall, ale i další programy, které k zabezpečení sítě využíváte. 

Také si dejte pozor, zda máte firewall správně nakonfigurovaný

6. Používejte WPA2 

Ujistěte se, že používáte nejlepší šifrovací protokol, který máte k dispozici. A to WPA nebo ideálně WPA2. U většiny Wi-Fi směrovačů se stačí přihlásit do nastavení a aktualizovat režim zabezpečení na bezpečnější varianty. Pokud to váš router neumožňuje, zvažte jeho výměnu za novější verzi. 

7. Pořiďte si VPN 

Zvláště pokud máte zaměstnance, kteří pracují z domova, snažte se chránit připojení mezi jejich počítači a firemní infrastrukturou pomocí zařízení VPN. 

8. Vzdělávejte zaměstnance 

Vysvětlete zaměstnancům, proč je zabezpečení Wi-Fi důležité a jasně jim řekněte, jaká pravidla by měli dodržovat. 

9. Zapojte odborníky 

Abyste měli jistotu, že vaši zaměstnanci ani žádné softwarové vady nenarušují bezpečnost, zajistěte si monitoring sítě od specializované firmy, která pohlídá, že je vše v pořádku a bude proaktivně pečovat o zabezpečení vaší Wi-Fi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular