Užívání tabáku je staré jako lidstvo samo. První důkazy o jeho sběru a pěstování sahají až do pravěku. Lidé ho tedy přinesli do blízkosti svých obydlí v přibližně stejné době jako pšenici. Jako první ho objevily kmeny ze Střední a Jižní Ameriky, které rostlinu používaly během šamanských rituálů. Z jejich území se posléze rozšířil do celého světa díky objevitelským plavbám ze začátku novověku.
více v článku...
Starobylé rituály
Keř s mnoha účinky na lidské tělo byl tradičně považován za součást náboženských obřadů a léčebných praktik původních obyvatel dnešního Mexika. Jeho listy se přikládaly na kůži nebo žvýkaly a dle lidové víry měly pomáhat od různých zlých duchů. Naproti tomu semena rostliny a sušené listy se vhazovaly do rituálního ohně, okolo něhož celý kmen tančil v poměrně intenzivně změněném stavu vědomí, který navozovala extrémně vysoká dávka nikotinu. Šamani zase využívali silné odvary a dým k vyvolání vizí a prorockých snů.
Suvenýr z cest
Kolem roku 1492, kdy Kryštof Kolumbus připlul do Ameriky, byly tyto rituály již rozšířené mezi indiánskými kmeny na většině kontinentu. V té době zde žili například:
- Inkové
- Mayové
- Aztékové
- Mapučové
- Guaraní
- Quechuové
Kolumbovo setkání s původními obyvateli při jeho první cestě do Ameriky mělo zásadní vliv na šíření tabáku po celém světě. Námořníci si totiž uvědomili, tato plodina by se dala dovážet zpět do Evropy stejně jako mnohé jiné rostliny. V 16. století získal popularitu v Evropě, zejména v Portugalsku a Španělsku.Tradiční žvýkání na našem kontinentu však nahradily dýmky. Svoji fajfku vlastnila během následujících staletích spousta šlechticů i prostých lidí. V 18. a 19. století se tabák stával jedním z nejdůležitějších produktů mezinárodního obchodu a během koloniálních i světových válek nesměl chybět ani v balíčcích, které dostávali vojáci na frontě. Ti na něm oceňovali zejména stimulační účinky.
Nedávná historie
Ve 20. století se však začala množit varování lékařů, kteří veřejně hovořili o škodlivosti užívání této rostliny. Ke stimulaci proto dnešní lidé raději využívají jiné látky – například kávu či energetické nápoje, a co se týká rituálů, tak mezi fanoušky alternativní spirituality přetrvalo foukání rapé, což je směs bylin obsahující tabák, která poskytuje intenzivní krátkodobý účinek.
Autor: Elena Gotfried