Pátek, 2 června, 2023
podnikatel
Domů Aktuality Historie tabáku – stimulant i rituální rostlina

více v článku...

Historie tabáku – stimulant i rituální rostlina

Užívání tabáku je staré jako lidstvo samo. První důkazy o jeho sběru a pěstování sahají až do pravěku. Lidé ho tedy přinesli do blízkosti svých obydlí v přibližně stejné době jako pšenici. Jako první ho objevily kmeny ze Střední a Jižní Ameriky, které rostlinu používaly během šamanských rituálů. Z jejich území se posléze rozšířil do celého světa díky objevitelským plavbám ze začátku novověku.

více v článku...

Starobylé rituály

Keř s mnoha účinky na lidské tělo byl tradičně považován za součást náboženských obřadů a léčebných praktik původních obyvatel dnešního Mexika. Jeho listy se přikládaly na kůži nebo žvýkaly a dle lidové víry měly pomáhat od různých zlých duchů. Naproti tomu semena rostliny a sušené listy se vhazovaly do rituálního ohně, okolo něhož celý kmen tančil v poměrně intenzivně změněném stavu vědomí, který navozovala extrémně vysoká dávka nikotinu. Šamani zase využívali silné odvary a dým k vyvolání vizí a prorockých snů.

  Chameleoni nejsou nároční na chov. Jen se nedožívají vysokého věku
  Chameleoni nejsou nároční na chov. Jen se nedožívají vysokého věku

Suvenýr z cest

Kolem roku 1492, kdy Kryštof Kolumbus připlul do Ameriky, byly tyto rituály již rozšířené mezi indiánskými kmeny na většině kontinentu. V té době zde žili například:

  • Inkové
  • Mayové
  • Aztékové
  • Mapučové
  • Guaraní
  • Quechuové

Kolumbovo setkání s původními obyvateli při jeho první cestě do Ameriky mělo zásadní vliv na šíření tabáku po celém světě. Námořníci si totiž uvědomili, tato plodina by se dala dovážet zpět do Evropy stejně jako mnohé jiné rostliny. V 16. století získal popularitu v Evropě, zejména v Portugalsku a Španělsku.Tradiční žvýkání na našem kontinentu však nahradily dýmky. Svoji fajfku vlastnila během následujících staletích spousta šlechticů i prostých lidí. V 18. a 19. století se tabák stával jedním z nejdůležitějších produktů mezinárodního obchodu a během koloniálních i světových válek nesměl chybět ani v balíčcích, které dostávali vojáci na frontě. Ti na něm oceňovali zejména stimulační účinky.

  Energetická krize si žádá první oběti, a to na poli průmyslu
  Ve Zlíně navštivte funkcionalistické památky, ZOO i muzeum bot

Nedávná historie

Ve 20. století se však začala množit varování lékařů, kteří veřejně hovořili o škodlivosti užívání této rostliny. Ke stimulaci proto dnešní lidé raději využívají jiné látky – například kávu či energetické nápoje, a co se týká rituálů, tak mezi fanoušky alternativní spirituality přetrvalo foukání rapé, což je směs bylin obsahující tabák, která poskytuje intenzivní krátkodobý účinek.

Autor: Elena Gotfried

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular