Středa, 22 března, 2023
podnikatel
Domů Zdraví Tři důvody, proč bychom měli cejna zařadit do svého jídelníčku

více v článku...

Tři důvody, proč bychom měli cejna zařadit do svého jídelníčku

Cejn patří mezi sladkovodní ryby, řadíme jej do čeledi kaprovitých. Nachází se ve vodách se slabým proudem a bahnitým dnem na území téměř celé Evropy. V dospělosti dosahuje délky až 60 cm a hmotnosti 5 až 6 kg. Jeho růst je ale velmi pomalý, než dosáhne 30 cm, trvá to dlouhých 7 až 8 let. Jeho sezóna dochází od druhé poloviny srpna až do konce září, dostupný je ale po celý rok. Tuto rybu bychom měli rozhodně zařadit do jídelníčku, protože prospívá našemu zdraví. Zde jsou důvody proč.

více v článku...

Obsah vitamínů a minerálů

Maso cejnů obsahuje velké množství zdraví prospěšných vitamínů. Tak například vitamín A oceníte, když chcete zlepšit stav své pokožky, vlasů a nehtů. Vitamíny skupiny B se hodí pro podporu činnosti nervového systému a tvorbu červených krvinek. Vitamín E má silné antioxidační účinky. Vitamín D je důležitý pro vstřebávání vápníku a pomáhá udržovat silné zuby a kosti. V tomto rybím mase můžeme dále najít sodík, draslík, vápník a hořčík, které jsou zodpovědné za správnou kontrakci svalů a udržení normálního krevního tlaku.

  Kdy je třeba si čistit zuby?
  Bílkovina, která je prospěšná pro náš organismus

Vhodné při hubnutí

Pokud se snažíte zhubnout nebo si udržet svou váhu, může pro vás být maso této ryby velmi prospěšné. Ve 100 g obsahuje asi 108 kcal, 16,7 g bílkovin, 4 g tuku a 1,2 g sacharidů. To znamená, že navzdory tomu, kolik vitamínů a minerálů obsahuje, je toto maso nízkokalorické. A proto se velmi hodí taktéž do dietní stravy. Spousta lidí totiž při hubnutí zmenšuje své porce, nejí dostatek potravin, což vede k nedostatku některých vitamínů. Tím, že nahradíte vepřové maso rybím, přitom můžete získat mnohem více cenných látek.

Zdravé srdce

Vzhledem k obsahu omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin lze říci, že cejn napomáhá zachovat si kardiovaskulární zdraví. Tyto mastné kyseliny totiž uvádějí krevní tlak do normy, podporují fungování srdce. Mají ale také protirakovinné a protizánětlivé účinky. Oceníme taktéž to, že podporují normální funkci imunitního systému. Tyto látky působí také proti depresím.

  Kdy je třeba si čistit zuby?
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular