Úterý, 10 září, 2024
podnikatel
DomůAktualityArmstrong se 50. výročí nedožil

Armstrong se 50. výročí nedožil

V rámci tajné dohody dostali pozůstalí 6 milionů dolarů. Doktoři přesto chybu nepřiznali.

Ve středu 24. července 2019 jsme si připomněli 50. výročí úspěšného zakončení letu Apollo 11. Přesně v tento den se totiž trojice amerických astronautů vrátila z Měsíce zpět na Zemi.

Oslav se však nedožila největší „hvězda“ posádky, Neil Armstrong. Ještě v srpnu 2012 totiž zemřel krátce po operaci srdce.

Deník The New York Times aktuální odhalil, že nemocnice, ve které astronaut zemřel, vyplatila pozůstalé rodině sumu šest milionů dolarů (5,39 mil. Eur). Mělo se tak stát na základě vzájemné dohody plynoucí z údajného pochybení nemocnice.

Seběhlo se to nečekaně

Neil Armstrong zemřel 25. srpna v nemocnici Mercy Health Fairfield ve městě Cincinnati, kde byl přijat přibližně dva týdny předtím kvůli problémům se srdcem. Lékaři se rozhodli pro bezodkladné operaci – aortokoronární přemostění, běžně známý také jako bypass.

Do Armstrongova těla byly v rámci úspěšného úkonu zavedené dráty pro dočasnou kardiostimulací. Podle Astronautova rodiny byl čerstvě 82-letý Armstrong po operaci v pořádku a v dobré fyzické kondici. Ke komplikacím však došlo, když mu později zdravotní personál odstraňoval předmětné dráty z těla.

Armstrongovi prudce klesl krevní tlak kvůli silnému vnitřnímu krvácení. Zdravotníci ho převezli na oddělení kardiologie na takzvanou katetrizaci, kde se vnitřní krvácení potvrdilo. Personál udělal první potřebné úkony a Armstronga následně převezl na „operačku“. Pár dní na to však svůj boj o život prohrál, informoval The New York Times.

  Ekologické svatby jsou hitem. Jaké volit šaty a květiny?

Neil Armstrong v únoru 2012 během oslav 50. výročí letu Johna Glenna, který se jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Armstrong zemřel o několik měsíců později, v srpnu 2012.

Neil Armstrong

Názory odborníků
Deník aktuální odhalil, že pozůstalá rodina se následně domáhala finančního odškodnění, protože se domnívala, že zdravotnický personál pochybil. Zdravotní záznamy a celý průběh posuzovali tři odborníci – dva najatí nemocnicí, jeden rodinou.

Sporné aspekty byly dva. První, že samotná operace měla být unáhlená a druhý, že po zaznamenání problémů měl jít Armstrong urychleně na operačku, ne nejprve na katetrizaci.

Názory odborníků se různily. Doktor Joseph Bavaria z Pennsylvánské univerzity, který se případem zabýval na podnět rodiny, kritizoval rozhodnutí přesunout Armstronga na katetrizaci. Označil ho za klíčovou chybu.

Doktor Richard Salzano (za nemocnici) z Yale Medical Center byl názoru, že převoz na katetrizaci byl „obhajitelný“, no riskantnější než přímou přepravu na operačku, uvedli The New York Times. Salzano uvedl, že pokud by doktoři zkusili Armstrongův hrudník otevřít ještě na katerizácii, měl by 50% šanci na přežití. Už během převozu na operačku však podle něj více neměl naději na záchranu.

Třetí doktor (za nemocnici) J. Stanley Hillis si myslel, že personál postupoval v dané situaci adekvátní.

 Utahování si z přistání na Měsíci je poměrně běžné. Viděli jsme ho v mnoha populárních filmech či seriálech. Jako hlavní téma videoklipu pro singl „Amerika“ si ho v roce 2004 zvolila německá metalová skupina Rammstein.

  Před šedesáti lety vizionáři automobilového průmyslu slibovali extravagantní budoucnost. Ta se však zpravidla nekonala.

Deník aktuální oslovil i dalšího odborníka, profesora medicíny Harvardovy univerzity Ashishe Jha. Ten nechápal, proč byl Armstrong převezen na katetrizaci, nakolik znaky vnitřního krvácení měly být dostatečné.

Jha si myslí, že smrti Armstronga, který měl první problémy se srdcem nejpozději již v roce 1991, se dalo jednoznačně zabránit.

Nemocnice chybu nepřiznala, rodina tlačila na odškodné
Americký deník se k informacím dostal díky anonymu, který mu zaslal 93 stránek dokumentů. Část z nich byla dostupná i veřejně, díky čemuž bylo možné ověřit jejich pravost.

Z dokumentů vyplývá, že nemocnice si chybu nikdy nepřiznala, avšak kvůli snaze o zachování si dobrého jména přistoupila na naléhání Armstrongové rodiny. Nikdo totiž nechtěl být spojován s předčasným úmrtím muže, který se zapsal nejen do historie USA, ale i lidstva jako takového.

Let Johna Glenna

„Pro ty, kteří se ptají, co mohou udělat, aby uctili Neilův památku, máme jednoduchou prosbu. Služte jeho příklad služby, to, co dosáhl a jeho skromnost, a když příště vyjdete ven během jasné noci a uvidíte, jak se na vás Měsíc usmívá, pomyslete na Neila Armstronga a mrkněte na něj. „

  • část oficiálního vyjádření rodiny Neila Armstronga krátce po jeho úmrtí

Podle odhalení The New York Times byl právě toto vážný argument, který využili Armstrongovi synové Mark a Eric. Nepřímo měli naznačit, že o bližších okolnostech otcově smrti

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular