Pátek, 2 června, 2023
podnikatel
Domů Aktuality Staráte se o své zuby příkladně? A vedete k tomu i vaše...

více v článku...

Staráte se o své zuby příkladně? A vedete k tomu i vaše děti?

Češi se v péči o své zuby zlepšily. Vyplývá to z průzkumu, který v rámci edukační kampaně uskutečnila ve více než 300 českých lékárnách Česká komora zubních lékařů (ČLK). Realizoval se na vzorku 22.820 lidí.

Preventivní prohlídky JIŽ TAK nepodcenit
V rámci kampaně tak měli Češi možnost zjistit nejen to, jak správně pečovat o zuby a ústní dutinu, ale i to, proč je důležitá péče o mezizubní prostory, či jak si vybrat správnou zubní kartáček.

„Jedním ze záměrů ČLK je prevence ústního zdraví využívajíc různé metody edukace naší populace. Zubní kaz je jedno z mála onemocnění, kterému lze předcházet a za jeho výskyt je zodpovědný každý jedinec sám, respektive rodič u svých dětí. Je proto nezbytné každého naučit o jeho příčinách, o redukci cukrů v potravě a jak správně provádět ústní hygienu, „uvedla předsedkyně Výboru ČLK pro prevenci a hlavní odbornice Ministerstva zdravotnictví (MZ).

Z průzkumu vyplývá, že mezi tři nejčastější důvody návštěvy zubního lékaře za poslední dva roky patří podle účastníků kampaně preventivní prohlídka (81%), dentální hygiena (21%) a bolest zubu (26%). Překvapivé je podle odborníků to, že tři procenta dotázaných za poslední dva roky zubaře vůbec nenavštívili.

  Podlahové osvětlení dobývá trendy mezi svítidly
  Korálová barva roku je "in"

více v článku...

DŮLEŽITÝ je i mezizubní kartáček

Mezi pozitivní zjištění podle ČLK patří, že 93 procent dotázaných používá při péči o ústní hygienu zubní kartáček. Méně uspokojivé je však to, že pouze třetina dotázaných (33%) využívá k čištění mezizubní kartáček. Ještě nižší je podíl Čechů (30 procent), kteří využívají v péči o ústní dutinu dentální nit.

Nedostatkem v péči o zuby a ústní hygienu je podle zjištění nepravidelná výměna zubního kartáčku. Ta by se podle doporučení zubních lékařů měla vyměnit minimálně každé dva až tři měsíce a vždy po překonání infekční nemoci.

„V opačném případě je možnost návratu onemocnění či choroboplodných zárodků v ústní dutině. Tento přístup však podle zjištění z odborné kampaně nedodržuje ani pětina dotázaných,“ říkají odborníci.

  Nachystejte svým milovaným jedinečné překvapení, které jim vezme dech

Kartáček VYMĚŇTE KAŽDÉ TŘI MĚSÍCE

Pozitivní je nárůst těch, kteří si mění kartáček každé tři měsíce. Podle aktuálního zjištění je to 63 procent. Jen 17 procent účastníků preventivní akce v lékárnách si vyměňuje zubní kartáček pravidelně každé tři měsíce, a to vždy po překonání infekční nemoci. Nepravidelně si zubní kartáček mění stejně 17 procent dotázaných a jednou za půl roku bez ohledu na překonané infekční onemocnění si zubní kartáček mění 13 procent návštěvníků.

  Podlahové osvětlení dobývá trendy mezi svítidly

Téměř 4500 všechny účastníky odborné kampaně (20 procent) nevědělo, že neošetřený zubní kaz nebo zánět dásní může mít přímý vliv na poškození ledvin, srdce, cév a jiných orgánů. Ve srovnání s minulostí i zde podle odborníků vidět zvýšení povědomí, jelikož na identickou otázku v roce 2018 odpovědělo „ne“ nebo „nevím“ 25 procent dotázaných.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular