Středa, 22 března, 2023
podnikatel
Domů Aktuality Jaké prázdniny dopřát dětem, aby pro ně bylo léto nezapomenutelné?

více v článku...

Jaké prázdniny dopřát dětem, aby pro ně bylo léto nezapomenutelné?

Jaké prázdniny dopřát dětem, aby pro ně bylo léto nezapomenutelné?

Prázdniny u babičky a dědečka nebo dovolenkový ráj v exotice – co dopřát dětem?
Co je pro vaše děti lépe – dovolená někde v hotelovém komplexu nebo prázdniny u milovaných prarodičů?

Léto už je v plném proudu a jistě ještě mnozí z vás uvažují o tom, jaké dobrodružství dopřát svým nejmenším. Samozřejmě, když jsme byli malí my rodiče, o nějaké daleké dovolené jsme mohli akorát tak snít, koneckonců, asi nám to ani moc nechybělo. Stačilo pár dní někde s rodinou a přáteli na Slovensku a bylo nám super.

Dnes je možností mnohem více, cestovat se dá po celém světě a tento krásný zážitek chceme dopřát i svým dětem. Někteří však stále váhají, zda svým dětem dopřát pobyt u moře, nebo jim stačí prázdniny na venkově u prarodičů.

více v článku...

DOVOLENÁ U MOŘE

Po celoročním spěchu si každý z nás alespoň jednou ročně touží dopřát pobyt u moře. Někteří sahají po blízkých zemích jako Chorvatsko, Itálie či Řecko a jet na dovolenou se zde dá už is nejmenšími dětmi, vždyť u „Slovenské moře“ jsme již za několik hodin a cítíme se tam tak trochu jako doma.

Mnozí rodiče si ale touží dopřát trošku více, než je chorvatské moře a rádi si vybírají destinace jako Egypt, Tunisko či Turecko. Ano, jet na dovolenou v luxusních hotelových resortech je pro některé opravdu vysněný odpočinek, v tomto případě ale třeba zvážit i to, s jak starým dítětem se hodláte do takové země vycestovat.

Třeba myslet na to, že dítě není malý dospělý a to, co se nám zdá zcela normální, může dítě zvládat opravdu těžko. Teplotní rozdíl, exotická strava ale i dlouhý let nemusí být pro dítě zcela jednoduché.

  Jak chytré je vlastně lidské podvědomí?
  Nejkrásnější rostliny před domovní dveře: zeleni se mantinely nekladou

„I když mohou malé děti tolerovat let dobře, je vhodné letět s miminkem až tehdy, pokud má alespoň první základní očkování, to znamená po třech měsících. Samozřejmě i zde je třeba zvážit zdravotní stav dítěte i epidemiologickou situaci, například chřipkové období. Dítě už na letišti je v kontaktu s mnoha lidmi, rovněž v letadle. Riziko onemocnění je tu zvýšené, „vysvětluje dětská pediatrička MUDr. Monika Antošová.

Hlavní instruktor kurzů první pomoci Falck Academy Miroslav Nagy upozorňuje, že let není pro malé dítě vhodný i kvůli tlakovým změnám v letadle.

Lékaři se zase shodují na tom, že dítě by mělo cestovat do exotických zemí nejdříve po ukončení všech povinných očkování – čili přibližně kolem dvou let.

„V odborné lékařské veřejnosti platí zásada, že do dvou let věku by dítě nemělo absolvovat cestu letadlem z důvodu nemožnosti poskytnutí odborné lékařské pomoci při závažném zdravotním problému (křeče, bezvědomí, horečka, zvracení, průjem, bolesti břicha, nevolnost, hyperventilace, epileptický záchvat apod.), „doporučuje ÚVZ SR.

Je tedy na zvážení každého rodiče, zda své dítě vezme na dovolenou do některé z exotických zemí, třeba ale mít na paměti množství případů iz nedávné minulosti. Například i případ 13-měsíčního děvčátka, které onemocnělo během dovolené v Egyptě.

 Jakou dovolenou si vybrat s dětmi? Toto jsou jejich výhody i nevýhody

PRÁZDNINY U Dědeček a loutky

Určitě si to pamatujete i vy. Léto u prarodičů mělo pro každého z nás takovou zvláštní příchuť, že na to nezapomeneme do konce svého života. Zažívali jsme jeden nezapomenutelný zážitek za druhým a přitom nešlo o nic extra. Nebylo třeba vymýšlet tábory ani letní aktivity – u babičky a dědečka nám bylo nejlepší.

  Nový premiér Johnson jmenoval na klíčové posty silné zastánce brexitu

Opekačka na zahradě, výlet do lesa či obyčejné běhání po zahradě nám stačily k tomu, abychom nasbírali zážitky na celý další rok. Tak proč takový pocit nedopřát i našim milovaným dětem?

  Při atentátu sebevražedného útočníka v Afghánistánu zemřelo pět lidí

 Dětství v přírodě je důležité, klíčových je prvních 10 let života
Ano, je pravda, že často vztahy s našimi rodiči nejsou zrovna ideální a v mnohém s nimi nesouhlasíme, to však není důvod k tomu, abychom dětem odpírali setkávání s těmi nejbližšími. Prarodiče totiž hrají v životě dětí velmi důležitou roli.

„Úkolem prarodičů není vychovávat. Jejich úkolem je zde být pro vnoučata, obejmout je, pohladit, vyprávět jim příběhy a dát jim cítit to, že jsou dobré takové jaké jsou, protože jsou naše,“ říká psycholožka s více než 30-letou praxí, Lýdia Adamcová.

Vědci dokonce zkoumali, který ze prarodičů bývá dítěti nejbližší a možná to pro mnohé z vás není překvapením a cítíte to tak i ve vlastní rodině. Je to právě babička z maminčiny strany, která je dítěti nejbližší. A mohou za to právě geny – vědci totiž zjistili, že nejvíce je dědíme od babiček z maminčiny strany

Najít si čas na návštěvu a rodinné setkání by měly být jedněmi z důležitých momentů v našem soukromí. Právě proto, pokud stále nevíte, kam s dětmi během prázdnin, zvažte i tuto možnost. Dobré jídlo od babičky a laskavá náruč prarodičů je možná právě to, co dnešním dětem tak velmi chybí …

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular