Ledový plát na jižním Antarktickém poloostrově poklesne o 4 m ročně.
Antarktický ledový štít v pevné části zmrzlého kontinentu se ztenčuje rychlostí, která představuje více než 300 bilionů litrů vody uvolněné do okolního oceánu v posledních šesti letech.
více v článku...
Antarktický ledový štít
Vědci vyjádřili znepokojení nad rychlostí úbytku ledu na jižním Antarktickém poloostrově, který nevykazoval žádné známky změn až do roku 2009, kdy začal trpět rychlou destabilizací.
Nyní nový výzkum ukázal, že ledovce podél poloostrova tají mnohem rychleji, než se předpokládalo. Ztráta ledu v oblasti je tak velká, že to způsobilo změnu gravitačního pole Země, jak dokázali některé měření provedené vědci.
Tání ledovců v přední části jižního Antarktického poloostrova se zrychlilo od roku 2009 a vědci nyní odhadují, že se ročně ztrácí 58 kubických kilometrů ledu, který steče do oceánu. Vědci odhadují, že od roku 2009 se z ledového příkrovu Antarktidy ztratilo množství vody větší než Winnipežské jezero v Manitobě v Kanadě nebo 350 tisíc budov Empire State Building.

Oceány hrají důležitou roli v zemské klimatu; dopravují teplo od rovníku k pólům, jsou zdrojem vlhkosti pro déšť a absorbují oxid uhličitý z atmosféry. Vědci varují, že další tání ledovců pravděpodobně výrazně ovlivní oceány, zejména stoupání jejich hladiny. To se netýká jen jihu Antarktidy, ale i její západní části. Amundsenovo moře bylo dlouho považováno za nejslabší ledový příkrov v západní Antarktidě. Studie zveřejněná v prosinci naznačuje, že led se tu taje trojnásobnou rychlostí jako před deseti lety.
Tání ledovců
Výzkumníci se domnívají, že tání ledovců v Západní Antarktidě, které obsahují dostatek vody, aby se hladina světových moří zvýšila nejméně o jeden metr, může být nevratné. Podle vědců je za nárůstem rychlosti tání ledu v oblasti teplá voda z hlubin oceánu. Satelitní mise ve vesmíru – Gravity Recovery a Climate Experiment – ukázaly mírné změny v gravitačním poli Země v důsledku oslabující vrstvy ledu. Změna větru, který vane k Antarktidě jako reakce na globální oteplování, tlačí teplejší vody z Jižního oceánu směrem k ledovému příkrovu.
Zde zespodu odkrajují z ledových polic, které plavou na hladině oceánu. Zdá se, že někdy kolem roku 2009 bod tání ledovců prošel kritickou hranici.