Neděle, 11 dubna, 2021
podnikatel
Domů Aktuality Zůstat v manželství jen kvůli dětem? Odborníci říkají NE

Povinností rodičů je vytvořit dítěti domov, ve kterém má možnost bezpečně se vyvíjet a prosperovat. Častokrát je jediným důvodem trvání neuspokojivého manželství. Je to však pro dítě to nejvhodnější?

 Uvádí Mgr. Marie Hanousková
Zamilujete se, vezmete a založíte rodinu. Neexistuje nic, co by vám v této idylce chybělo. Roky běží, a najednou zjistíte, že si v manželství nemáte co říct, vzdalujete se od sebe a děti jsou to jediné, co vás od rozvodu odrazuje.

Stojíte před dilematem, zda je vhodné zůstat spolu jen kvůli nim, nebo přistoupit k zásadnímu kroku odloučení. Pokud zvažujete pro a proti, čtěte dále.

JAK FUNGUJE DĚTSKÝ SVĚT

Domov představuje pro dítě celý svět. Jaká atmosféra v něm panuje, a jaké pocity dítěti navodí, tak bude přistupovat k celému světu. Atmosféru domova tvoří rodiče. Jejich vztah je prvním vztahem, který dítě pozoruje.

Na základě tohoto vztahu si utvoří představu, jak se mají k sobě lidé a hlavně partneři chovat. Nelaskavé chování, hádky, souboje, nebo jen tichá lhostejnost a chlad ve vztahu rodičů nevytváří pocit vroucího domova. Proč je to důležité?

Dítě žije v prostoru mezi rodiči. Tento prostor je jeho hřištěm; pokud je bezpečné a laskavé, dítě prosperuje. Pokud je nebezpečné a znečištěné nenávistí mezi rodiči, dítě si vytvoří komplikované a maladaptivní vzorce chování, aby tuto nejistotu přežilo.

JAKÝ NÁSLEDEK MŮŽE MÍT neštěstí MANŽELSTVÍ
Pokud stojíte před rozvodovou otázkou a váháte, zda zůstat spolu kvůli dětem, zamyslete se. Děti se učí pozorováním a to platí opravdu ve všem. Pozorují, jak se k sobě rodiče chovají, kopírují jejich chování a stávají se takovou malou verzí nás samých.

  Jaké podlahy se nejvíce hodí do ložnice
  Oprava autoskel

Vztah rodičů je prvním modelem mezilidského kontaktu, který je pro dítě tím správným. Tento vztah bude pokládat za normální a bude ho v budoucnu vyhledávat. Velmi jednoduše řečeno – jaký vztah máte vy, takový bude mít i vaše dítě.

Jak se cítíte ve vztahu vy, tak se bude cítit pravděpodobně i dítě ve svém budoucna vztahu. Rodiče určují, jaký postoj bude mít dítě k manželství a jaký model bude pokládat za normální.

Víte, kolik lidí žije v nelaskavě manželství jen proto, že si myslí, že je to skutečně normální? Nic jiného neznají, s ničím jiným se nesetkali – rodiče jim ukázali, že manželství má vypadat takto, a děti tomu uvěřili.

Nešťastná RODIČE nevychová ŠŤASTNÉ DĚTI
Rosalind Sedacca je rozvodová expertka. Pod rukama jí prošlo mnoho rozvodů a za svou praxi má dost objektivní náhled na celou problematiku. Tvrdí, že rodiče mají poskytnout svým dětem v první řadě spokojenost a štěstí.

Tím, že zůstanou v nešťastném manželství, neobohatil atmosféru domova o lásku ani o bezpečí. Naopak vytvoří dětem prostředí plné nejistoty a nebezpečí, vyplývající z neštěstí rodičů.

Mnoho výzkumů podporuje její tvrzení; destruktivní efekt na děti nemá samotný rozvod, ale konflikt mezi rodiči. Jak se k celé situací postaví rodiče je pro emocionální a psychický vývoj dítěte nejdůležitější.

KDYŽ ROZVOD Zvládáte VY, zvládnou HO i DĚTI

Děti jsou velmi citlivé a vnímavé. Pokud se rodiče nehádají a drží problémy v pozadí, děti i tak vycítí, že v jejich vztahu chybí štěstí a láska. Necítí vroucnost, otevřenost – celá situace působí tíživě a jaksi uměle

Nezapomínejme, že tento vzorec chování děti proberou do svých partnerství, a přece nikdo nechce odsoudit děti na manželství v neštěstí. Rozvod je strašákem, ke kterému přistupují rodiče v krajním případě. Mnozí se mu vyhýbají z obavy, že uškodí dětem.

  Rukávky vaše dítě nezachrání, i s nimi se mohou potopit

Pravdou je, že více než rozvod dětem škodí domácnost nemilujúcich se rodičů. Destruktivní efekt rozvodu neleží v rozvodu samotném, ale v chování rodičů.

  Citroën pokořil rekord!

V období, kdy se partneři rozvádějí, dokáží vyplavat na povrch jejich nejhorší vlastnosti. Už v manželství si nevěděli přijít na jméno, a proto přichází k osočování, hněvu, a získávání dítěte na svou stranu.

Dítě se v mnoha případech stává prostředníkem – jeden rodič chce ublížit druhému a k tomuto účelu využívá dítě. A právě tato situace je pro děti nejhorší; rozvod nezpůsobila psychické poruchy ani trauma, ale chování rodičů během něho a po něm ano.

Dítě potřebuje klidné prostředí, ne bojujících rodičů. Pokud rozvod prochází v klidu, dítě je nárokům, že je milováno, rodiče spolu vycházejí i po rozvodu, není nejmenší důvod, aby to nezvládlo. Pokud to zvládnete vy, zvládne to i dítě.

PARTNERSTVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Rozvod neznamená, že dítě neuroní ani jednu slzu. Samozřejmě, dosud si myslelo, že rodiče spolu zůstanou navždy a bude vždy doufat, že se dají dohromady. Je proto vhodné zvážit, zda manželství skutečně nestojí za záchranu, a zda jste určitě udělali vše pro to, aby to fungovalo.

Postupně se odcizují, veškerý čas věnují dětem a kariéře, ale vztah jaksi zapomínají rozmazlit. Partneři se velmi jednoduše dostanou do stádia, kdy si k sobě nemohou najít cestu a místo nápravy zvažují ukončení.

Už při vstupu do manželství je proto nutné myslet na to, že váš manžel či manželka musí být na prvním místě. Pečujte o manželství, a dítě nejenže nebude pochybovat, že se rodiče milují, ale dostane překrásný model manželství – takového, jaké má skutečně být.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular