Středa, 22 března, 2023
podnikatel
Domů Aktuality Zůstat v manželství jen kvůli dětem? Odborníci říkají NE

více v článku...

Zůstat v manželství jen kvůli dětem? Odborníci říkají NE

Povinností rodičů je vytvořit dítěti domov, ve kterém má možnost bezpečně se vyvíjet a prosperovat. Častokrát je jediným důvodem trvání neuspokojivého manželství. Je to však pro dítě to nejvhodnější?

 Uvádí Mgr. Marie Hanousková
Zamilujete se, vezmete a založíte rodinu. Neexistuje nic, co by vám v této idylce chybělo. Roky běží, a najednou zjistíte, že si v manželství nemáte co říct, vzdalujete se od sebe a děti jsou to jediné, co vás od rozvodu odrazuje.

Stojíte před dilematem, zda je vhodné zůstat spolu jen kvůli nim, nebo přistoupit k zásadnímu kroku odloučení. Pokud zvažujete pro a proti, čtěte dále.

více v článku...

JAK FUNGUJE DĚTSKÝ SVĚT

Domov představuje pro dítě celý svět. Jaká atmosféra v něm panuje, a jaké pocity dítěti navodí, tak bude přistupovat k celému světu. Atmosféru domova tvoří rodiče. Jejich vztah je prvním vztahem, který dítě pozoruje.

Na základě tohoto vztahu si utvoří představu, jak se mají k sobě lidé a hlavně partneři chovat. Nelaskavé chování, hádky, souboje, nebo jen tichá lhostejnost a chlad ve vztahu rodičů nevytváří pocit vroucího domova. Proč je to důležité?

Dítě žije v prostoru mezi rodiči. Tento prostor je jeho hřištěm; pokud je bezpečné a laskavé, dítě prosperuje. Pokud je nebezpečné a znečištěné nenávistí mezi rodiči, dítě si vytvoří komplikované a maladaptivní vzorce chování, aby tuto nejistotu přežilo.

JAKÝ NÁSLEDEK MŮŽE MÍT neštěstí MANŽELSTVÍ
Pokud stojíte před rozvodovou otázkou a váháte, zda zůstat spolu kvůli dětem, zamyslete se. Děti se učí pozorováním a to platí opravdu ve všem. Pozorují, jak se k sobě rodiče chovají, kopírují jejich chování a stávají se takovou malou verzí nás samých.

Vztah rodičů je prvním modelem mezilidského kontaktu, který je pro dítě tím správným. Tento vztah bude pokládat za normální a bude ho v budoucnu vyhledávat. Velmi jednoduše řečeno – jaký vztah máte vy, takový bude mít i vaše dítě.

  Nejvyšší dřevostavby světa
  Kde lze a nelze používat elektronickou cigaretu?

Jak se cítíte ve vztahu vy, tak se bude cítit pravděpodobně i dítě ve svém budoucna vztahu. Rodiče určují, jaký postoj bude mít dítě k manželství a jaký model bude pokládat za normální.

Víte, kolik lidí žije v nelaskavě manželství jen proto, že si myslí, že je to skutečně normální? Nic jiného neznají, s ničím jiným se nesetkali – rodiče jim ukázali, že manželství má vypadat takto, a děti tomu uvěřili.

Nešťastná RODIČE nevychová ŠŤASTNÉ DĚTI
Rosalind Sedacca je rozvodová expertka. Pod rukama jí prošlo mnoho rozvodů a za svou praxi má dost objektivní náhled na celou problematiku. Tvrdí, že rodiče mají poskytnout svým dětem v první řadě spokojenost a štěstí.

Tím, že zůstanou v nešťastném manželství, neobohatil atmosféru domova o lásku ani o bezpečí. Naopak vytvoří dětem prostředí plné nejistoty a nebezpečí, vyplývající z neštěstí rodičů.

Mnoho výzkumů podporuje její tvrzení; destruktivní efekt na děti nemá samotný rozvod, ale konflikt mezi rodiči. Jak se k celé situací postaví rodiče je pro emocionální a psychický vývoj dítěte nejdůležitější.

KDYŽ ROZVOD Zvládáte VY, zvládnou HO i DĚTI

Děti jsou velmi citlivé a vnímavé. Pokud se rodiče nehádají a drží problémy v pozadí, děti i tak vycítí, že v jejich vztahu chybí štěstí a láska. Necítí vroucnost, otevřenost – celá situace působí tíživě a jaksi uměle

Nezapomínejme, že tento vzorec chování děti proberou do svých partnerství, a přece nikdo nechce odsoudit děti na manželství v neštěstí. Rozvod je strašákem, ke kterému přistupují rodiče v krajním případě. Mnozí se mu vyhýbají z obavy, že uškodí dětem.

  Chystáte se nakoupit obuv na zimu a do terénu?

Pravdou je, že více než rozvod dětem škodí domácnost nemilujúcich se rodičů. Destruktivní efekt rozvodu neleží v rozvodu samotném, ale v chování rodičů.

V období, kdy se partneři rozvádějí, dokáží vyplavat na povrch jejich nejhorší vlastnosti. Už v manželství si nevěděli přijít na jméno, a proto přichází k osočování, hněvu, a získávání dítěte na svou stranu.

  Podmořské Ferrari

Dítě se v mnoha případech stává prostředníkem – jeden rodič chce ublížit druhému a k tomuto účelu využívá dítě. A právě tato situace je pro děti nejhorší; rozvod nezpůsobila psychické poruchy ani trauma, ale chování rodičů během něho a po něm ano.

Dítě potřebuje klidné prostředí, ne bojujících rodičů. Pokud rozvod prochází v klidu, dítě je nárokům, že je milováno, rodiče spolu vycházejí i po rozvodu, není nejmenší důvod, aby to nezvládlo. Pokud to zvládnete vy, zvládne to i dítě.

PARTNERSTVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Rozvod neznamená, že dítě neuroní ani jednu slzu. Samozřejmě, dosud si myslelo, že rodiče spolu zůstanou navždy a bude vždy doufat, že se dají dohromady. Je proto vhodné zvážit, zda manželství skutečně nestojí za záchranu, a zda jste určitě udělali vše pro to, aby to fungovalo.

Postupně se odcizují, veškerý čas věnují dětem a kariéře, ale vztah jaksi zapomínají rozmazlit. Partneři se velmi jednoduše dostanou do stádia, kdy si k sobě nemohou najít cestu a místo nápravy zvažují ukončení.

Už při vstupu do manželství je proto nutné myslet na to, že váš manžel či manželka musí být na prvním místě. Pečujte o manželství, a dítě nejenže nebude pochybovat, že se rodiče milují, ale dostane překrásný model manželství – takového, jaké má skutečně být.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular