Před šedesáti lety vizionáři automobilového průmyslu slibovali extravagantní budoucnost. Ta se však zpravidla nekonala.

0
947

Jak si konstruktéři před šedesáti lety představovali auta budoucnosti? Na tuto otázku nám nabízejí odpověď snímky takzvaných dream cars, tedy automobilů snů. Šlo o vize, které na výstavách Motorama činil americký koncern General Motors, tehdy neohrožená jednotka na trhu.

Auta budoucnosti

Z designu mnohých extravagantně tvarovaných automobilů a jejich odvážných technických řešení se do praxe dostalo jen máloco – vývoj se jednoduše ubíral jiným směrem, než si to svými tehdejšími úspěchy zahlceni vizionáři koncernu General Motors představovali.

Aut snů

Při pohledu na snímky aut snů si můžete udělat představu o tom, které designérské prvky se – více či méně upravené – zachovaly až dodnes a které byly jen módními výstřelky. Je zcela jasné, že dnešním přísným bezpečnostním předpisům by nevyhovovaly žádné špičaté a ostré tvary nárazníků či jiných částí vozidel.

  Mercedes-Benz otvoril špičkové vývojové centrum

Vymizely i panoramatické přední skla, které stěžovali nastupování na přední sedadla, i Tenoučká sloupky, které by neprošly testy bezpečnosti při převrhnutí vozidla. Ukázalo se také, že plynová turbína není vhodná pohonná jednotka automobilů.