Dřevo by v budoucnu mohlo vládnout stavebnictví ve většině světa. Posledním krokem k tomu je zdokonalení výstavby výškových budov z tohoto tradičního materiálu. Pár jich už ale vyrostlo a téměř každá dokazuje, že dřevostavby se časem mohou stát náhradou za železobetonové monstra.
Mjøstårnet (Brumunddal, Norsko) – 85,4 m
Kde jinde hledat nejkrásnější a nejlépe dřevostavby jako na severu Evropy. V Norsku, které je kolébkou tohoto typu architektury, v březnu tohoto roku zkolaudovali 18-patrový bytový dům Mjøstårnet, který stanovil nové výškové maximum 85,4 m.
Brock Commons Tallwood House (Vancouver, Kanada) – 53 m
Další z nejvyšších dřevostaveb najdeme v kanadském Vancouveru. Při tamní univerzitě vyrostl 53-metrový studentská kolej, který sice není celý ze dřeva, ale přírodní materiál je dominantním prvkem stavebních konstrukcí.
Treet (Bergen, Norsko) – 52,8 m
14-patrový rezidenční objekt z norského Bergenu, v němž našlo domov 62 majitelů bytů, byl delší dobu nejvyšší dřevostavbou světa. S výškou 52,8 m se však stále drží mezi nejvyššími.
25 King Tower (Brisbane, Austrálie) – 45 m
Svého výškového lídra ze dřeva mají i u protinožců. Tím se během minulého roku stala 10-patrová věž z Brisbane, která slouží jako kancelářské sídlo firmy Aurecon. S výškou 45 m se zároveň řadí mezi nejvyšší dřevostavby světa.
Hohoho Wien (Vídeň, Rakousko) – 84 m
Pořadí nejvyšších dřevostaveb světa mělo momentálně vypadat trochu jinak, ale to by musel být 84-metrový vídeňský projekt oficiálně zkolaudován. 24-patrový prefabrikovaný komplex měl být hotový už koncem minulého roku, ale práce zatím ukončeno nebyly.
https://mag21.cz/opravte-si-zaluzie-svepomoci-staci-si-online-nakoupit-nahradni-dily/
https://mag21.cz/treti-trimestr-tehotenstvi-a-jde-se-do-finale/
https://starmagazin.cz/jak-vychazet-s-obtiznymi-lidmi-na-pracovisti/