Středa, 22 května, 2024
podnikatel
DomůFinanceMMF snížil prognózu růstu světové ekonomiky

MMF snížil prognózu růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) již potřetí v tomto roce mírně snížil prognózu růstu globální ekonomiky. Důvodem je přetrvávající obchodní válka mezi USA a Čínou.

MMF v úterý předložil aktualizované předpovědi pro světovou ekonomiku. Nyní počítá v tomto roce s globální expanzí na úrovni 3,2%. Ještě v dubnu očekával nárůst o 3,3%. Loni si globální ekonomika polepšila o 3,6% a v roce 2017 o 3,8%.

Mezinárodní měnový fond (MMF)

Prognóza pro rok 2020 se snížila rovněž o 0,1 procentního bodu na 3,5%. Zřejmě však nebude udržitelná a je příliš optimistická vzhledem k přetrvávající obchodní spory.

Herbert C. Hoover Building is the headquarters of the Department of Commerce and located in Washington D.C., USA. It was renamed after Herbert Hoover who was Secretary of Commerce and later President.

MMF zdůvodnil korekci předpovědi směrem dolů například cly, které vzájemně na dovoz zboží zavedli USA a Čína. Nevyřešené konflikty podle fondu zhoršují růstové vyhlídky světové ekonomiky. Mezi další negativní faktory patří nejistota, kterou vyvolal brexit, a geopolitické napětí v Perském zálivu.

  Ceny ropy pokračují v růstu

Růstová prognóza

MMF ponechal růstovou prognózu pro eurozónu pro tento rok na úrovni 1,3%. Pro rok 2020 zvýšil svou předpověď o 0,1 procentního bodu na 1,6%. Ekonomika USA si podle fondu letos polepší o 2,6 (+0,3 bodu) a v roce 2020 o 1,9%.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular