Trump vetoval usnesení Kongresu zakazující prodej zbraní Saúdské Arábii

0
643

Prezident USA Donald Trump ve středu vetoval tři usnesení Kongresu zakazující prodej zbraní za miliardy dolarů spojencem Washingtonu, včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE), kteří vedou ničivou válku v Jemenu.

Tyto usnesení “by oslabily konkurenceschopnost Ameriky ve světě a poškodily by důležité vztahy, které máme s našimi spojenci a partnery,” uvedl Trump v listech Senátu odůvodňujících zablokování usnesení.

Prezident USA Donald Trump

Opatření proti prodeji zbraní schválil americký Kongres tento měsíc a byli ostrou reakcí na politiku Trumpa a jeho administrativy, která navíc při schválení prodeje v květnu obešla zákonodárců, což byl neobvyklý krok.

Ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že administrativa reagovala na mimořádnou situaci způsobenou zarytým nepřítelem Saúdské Arábie, Íránem.

  Nový premiér Johnson jmenoval na klíčové posty silné zastánce brexitu

Prodeje zbraní zhorší válku v Jemenu

Zákonodárci, včetně některých senátních republikánů, však uvedli, že na obejití Kongresu, který má právo neschválit prodej zbraní, nebyly legitimní důvody.

Kritici tvrdí, že prodeje zbraní zhorší válku v Jemenu, kde Saúdská Arábie vede za podpory Washingtonu koalici v bojích proti šíitským povstalcům husy, kterým pomáhá Írán. Tyto boje podle OSN spustily nejhorší humanitární krizi na světě.

Trump však ve středu tvrdil, že zákaz prodeje amerických zbraní “zřejmě prodlouží konflikt v Jemenu a prohloubí utrpení, které způsobuje”.

Trump od nástupu do prezidentského úřadu využil své právo veta potřetí.