Čtvrtek, 8 prosince, 2022
podnikatel
Domů Aktuality Nový premiér Johnson jmenoval na klíčové posty silné zastánce brexitu

Nový britský premiér Boris Johnson jmenoval ve středu na klíčové posty ve vládě silné zastánce brexitu. Johnson udělal ve svém prvním kabinetu velké změny a zavázal se, že do 31. října vyvede Británii z Evropské unie, ať už s dohodou nebo bez ní.

Ministr pro brexit

Bývalý ministr pro brexit (pro vystoupení Británie z Evropské unie) Dominic Raab bude novým ministrem zahraničí; další zarytá zastánkyně brexitu Přitom Patelová se stane ministryní vnitra. Oznámil to londýnský úřad premiéra na Downing Street, který citovala tisková agentura DPA.

Johnson vybral za nového šéfa resortu financí dosavadního ministra vnitra a bývalého bankéře Sajid Javida.

  Citroën pokořil rekord!

Bývalý ministr financí a proevropský politik Philip Hammond, který předem oznámil, že nebude pracovat s Johnsonem, ve středu již dříve podal demisi.

Javid na Twitteru napsal, že je „mimořádně poctěn“ novému úřadu.

„Těším se na práci na ministerstvu financí, kde budeme připravovat odchod z EU, sjednocovat naši země a chystat naši ekonomiku na neuvěřitelné příležitosti, které jsou před námi,“ uvedl v tweetu Javid.

  Budujte vztah se zákazníkem nebo s občanem vaší obce

Ministr s českými kořeny

Liz Trussová byla jmenována novou ministryni zahraničního obchodu. Uvedla, že Johnson „vydal na hlavní ministerstva tři vynikající osobnosti“. Myslela tím ministerstva zahraničí, financí a vnitra.

Javid, Patelová a Raab jsou všichni „moderní, pozitivní konzervativci a zastánci svobodného podnikání“, napsala v tweetu Trussová.

Euroskeptik Raab, který odstoupil z vlády bývalé premiérky Theresa Mayová pro nesouhlas s jejím plánem brexitu, ve středu již dříve na Twitteru uvedl, že Johnson „nastínil dalekosáhlou a prestižní vizi i program – překypující optimismem“. Raab má po otci české kořeny, ten jako Žid ujel před nacismem v roce 1938 z Československa, když měl šest let.

Ministr pro brexit Steve Barclay bude ve svém úřadu pokračovat, Ben Wallace se stane ministrem obrany.

Johnson má podle očekávání ve čtvrtek pronést v parlamentu prohlášení o svých plánech brexitu.

Z vlády odešlo nejméně deset jejích členů
Nový premiér slíbil ve středu voličům, že v jeho plánu odchodu Británie z EU 31. října nebudou „žádné AK ani ALE“. Brexit se uskuteční, ať už s dohodou nebo bez ní.

  Podlahové osvětlení dobývá trendy mezi svítidly
  Nejkrásnější rostliny před domovní dveře: zeleni se mantinely nekladou

„A výroky novou dohodu, lepší dohodu … založenou na volném obchodu. Jsem přesvědčen, že novou dohodu dokážeme dosáhnout, „řekl Johnson před úřadem na Downing Street, krátce po setkání s královnou Alžbětou II., Na kterém ho pověřila sestavením nové vlády.

Premiér však dodal, že Británie se musí také „připravit na vzdálenou možnost, že Brusel odmítne dále jednat“. To znamená, že země bude donucena k bezdohodovému brexitu.

Dosavadní britský ministr zahraničí Jeremy Hunt oznámil, že odchází ze svého postu poté, co byl ve středu jmenován premiéra nově zvolený lídr Konzervativní strany Johnson.

Britský premiér Boris Johnson

Ve středu odešlo z vlády nejméně deset dalších členů, někteří pro nesouhlas s Johnsonova politikou nebo jejich on odvolal, doplnila agentura AP.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular